Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Vedecko-výskumný seminár – Alexander Dubček

Vedecko-výskumný seminár – Alexander Dubček, významná osobnosť moderných dejín

Slovenska a európskej politiky

 

V novembri 2016 sme si pripomenuli 95. výročie narodenia Alexandra Dubčeka. V obci Uhrovec sa stalo tradíciou, že sa pravidelne organizujú spomienkové podujatia pri príležitosti výročia jeho narodenia. Cieľom projektu bol dvojdňový seminár venovaný Alexandrovi Dubčekovi. Prvý deň podujatia (25.11.2016) sa uskutočnil odborný seminár pre mládež – Alexander Dubček, politik s  ľudskou tvárou a naša doba, v rámci ktorého bola vyhodnotená celoslovenská literárna súťaž, ktorá mala za cieľ písomnou formou získať od mladých ľudí informácie, stanoviská a pohľady na osobnosť A. Dubčeka, jeho život a charakteristické črty. Druhý deň podujatia (26.11.2016) sa uskutočnil medzinárodný vedecko-výskumný seminár – Alexander Dubček, významná osobnosť moderných dejín Slovenska a európskej politiky, ktorého súčasťou bola prezentácia výstavy k 95. výročiu narodenia Alexandra Dubčeka. V rámci projektu boli vyhotovené propagačné materiály (bulletin, výstava o A. Dubčekovi v slovenskom a anglickom jazyku, spracované DVD, fotodokumentácia na CD a pod.), ktoré budú odbornou pomôckou pre skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na školách, pre realizáciu odborných a vedeckých podujatí. Po skončení seminára sa uskutočnilo slávnostné zhromaždenie za účasti najvyšších ústavných činiteľov SR a ďalších hostí pred Rodným domom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka, kde sa účastníci podujatia položením vencov poklonili jeho pamiatke. Po prehliadke pamätnej izby Alexandra Dubčeka sa konal kultúrno-spoločenský program, premietanie filmových dokumentov a beseda s osobnými priateľmi a rodinnými príslušníkmi Alexandra Dubčeka. Záverom sa uskutočnila recepcia, ktorú spríjemnila prezentácia folklórnych a hudobných skupín.

Sprievodným podujatím bola výstava – Alexander Dubček, významná osobnosť moderných dejín Slovenska a európskej politiky, ktorú obec Uhrovec pripravila v spolupráci s Prof. PhDr. Ivanom Laluhom, CSc. a  Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky.

Spomienkové podujatie sa realizovalo pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky a slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


 

SeniorLinka

0800 172 500
bezplatné číslo

Fórum pre pomoc starším – národná sieť s finančnou podporou s poradenskou spoločnosťou Deloitte Slovensko
ponúka pomoc všetkým starším občanom v krízových situáciách.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka