Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Uhrovský kaštiel

Renesančný kaštieľ

bol postavený na vyvýšenine nad obcou Uhrovec v 16. storočí. Postavila ho rodina Zaiovcov ako opevnenú rodovú kúriu. V 16. storočí sa obec stala sídlom Uhrovského panstva a následne sa centrum presunulo do opevneného, renesančne prebudovaného kaštieľa v Uhrovci.

kastiel0.jpgKaštieľ upravili v r. 1613 - neskororenesančne. Mal pravidelný pôdorys s dvorom, prístupným podjazdom, nad ktorým bola veža. V roku 1616 - došlo k deľbe majetku Zaiovcov medzi 6 dedičov, čo sa následne odrazilo aj na vzhľade kaštieľa. Jednotlivé časti budovy (vertikálne) prechádzali samostatným slohovým vývojom. V roku 1746 Zaiovci vybudovali poschodovú empírovú kaplnku - kostol pre protestantov.

V roku 1767 bol kaštieľ prebudovaný na Zaiovské renesančné sídlo. Nadstavili 2. poschodie a náročne riešili najmä reprezentatívne miestnosti. Romantická úprava z roku 1904 vychádzala z historických predlôh kaštieľa. Známa bola Zaiovská knižnica, ktorá bola umiestnená v bočnom krídle, mala bohatú zbierku zväzkov z 18. a 19. storočia. Dnes túto knižnicu spravuje Matica slovenská.

Od roku 1977 sa uskutočňuje pamiatková obnova kaštieľa podľa návrhov O. Janákovej. V súčasnej dobe je obnova kaštieľa pozastavená pre nedostatok finančných prostriedkov. Obecné zastupiteľstvo v Uhrovci hľadá možnosti získania finančných prostriedkov.

Exteriér - dvojposchodová dvojkrídlová budova so stredným nádvorím, v ktorom je baroková studňa. Fasáda si pod omietkami zachovala renesančné kvádrovanie. Interiér - zachovali sa renesančné priestory s bohatým klenbovým systémom, ozdobnými krbmi, portálmi, výmaľbou a pôvodnou keramickou dlažbou. Barokové úpravy so slávnostným schodišťom, kostolom a radom salónov.

V okolí kaštieľa sa rozprestiera prírodno-krajinársky park s viacerými exemplármi listnatých stromov.

 


 

SeniorLinka

0800 172 500
bezplatné číslo

Fórum pre pomoc starším – národná sieť s finančnou podporou s poradenskou spoločnosťou Deloitte Slovensko
ponúka pomoc všetkým starším občanom v krízových situáciách.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka