Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Uhrovské múzeum

Uhrovské múzeum
uhmuzeum.jpgObec Uhrovec získala v rámci Programu iniciatívy spoločenstva INTERREG III A SR - ČR nenávratný finančný príspevok vo výške 5 238 tis. Sk na rekonštrukciu chátrajúcej budovy v centre obce.

Rekonštrukciou budovy sa vytvorili nové priestory pre umiestnenie Uhrovského múzea, ktoré má sedem expozícií v I. nadzemnom podlaží

vstupná miestnosť - výstavná
história obce
história Zayovských firiem a podnikov pôsobiacich v obci a blízkom okolí
tradície ľudu Uhrovskej doliny i samotného Uhrovca
ľudové odevy, kroje a ručné práce
pracovné náradie, domáce potreby
osobnosti obce Uhrovec um2.png

 Múzeum približuje, najmä mladej generácii, každodenný život obyvateľstva, prácu, zvyky, oblečenie našich predkov a významné osobnosti, ktoré sa v Uhrovci narodili alebo tu pôsobili. Predstavuje aj niekdajšie fabriky, ich výrobky a ekonomický a hospodársky potenciál obce od minulosti až po súčasnosť. Okrem vystavených predmetov sa návštevníci môžu oboznámiť aj s históriou obce a bohatou fotografickou dokumentáciou dobových fotografií, ktoré autenticky zobrazujú ťažký život robotníkov a ľudu Uhrovskej doliny a na druhej strane Zayovské panstvo.

 

 

 

V II. nadzemnom podlaží obec plánuje umiestniť stálu expozíciu Uhrovskej zbierky skla, ktorá bola zozbieraná v šesťdesiatych až osemdesiatych rokoch 20. storočia občanmi našej obce pod vedením Výboru ochrancov prírody a pamiatok a PhMr. Mateja Ballega. Uvedená zbierka je v súčasnosti umiestnená v depozite Tribečského múzea v Topoľčanoch. Toto múzeum nemá vlastné priestory pre stálu expozíciu Uhrovského skla a obec Uhrovec usiluje o jej prinavrátenie do svojho vlastníctva.

V II. nadzemnom podlaží plánuje obec zriadiť aj informačno-turistickú kanceláriu a info-centrum pre mládež.

Uhrovské múzeum umožní lepšie pochopiť dejinné súvislosti a umocní uznanie, vďaku a úctu všetkým, ktorí tvorili naše dejiny a bude motiváciou pre šírenie a uchovávanie kultúrneho dedičstva pre súčasníkov a budúce generácie. Súčasne je veľkým prínosom pre zviditeľnenie obce Uhrovec - rodiska Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka - osobností, ktoré sú súčasťou našich národných dejín.

 

 

um3.gif


 

SeniorLinka

0800 172 500
bezplatné číslo

Fórum pre pomoc starším – národná sieť s finančnou podporou s poradenskou spoločnosťou Deloitte Slovensko
ponúka pomoc všetkým starším občanom v krízových situáciách.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka