Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Jankov vŕšok

JANKOV VŔŠOK

Jankov vŕšok leží v katastri Uhrovca a od roku 1993 je prírodnou rezerváciou. Leží v Strážovských vrchoch v nadmorskej výške 533 metrov nad morom. Pre toto územie sú charakteristické spoločenstvá drieňových dúbrav na vápenci, s veľkým výskytom vstavačovitých rastlín ako napr. Vstavač purpurový, Vstavač obyčajný a iné.

Počas druhej svetovej vojny tu pôsobila partizánska brigáda Jána Žižku pod vedením plk. Teodora Polu. Partizáni tu mali vybudované bunkre a v jednom z nich dňa 13. 12. 1944 hitlerovské vojská upálili siedmich zranených partizánov.
Pamätník SNP na Jankovom vŕšku

jankovv.jpgNa pamiatku padlým hrdinom SNP sa tu vyníma impozantná Mohyla s pylónom a mauzóleom. Základný kameň na Mohylu položil v roku 1946 predseda SNR Karol Šmidke. Výstavba bola dokončená v roku 1951, kedy sa konali aj prvé oslavy SNP.

Podrobnejšie informácie o mohyle a SNP si môžete pozrieť aj na stránke SZPB

Neskôr, po skončení výstavby hotela Partizán a amfiteátra bol celý areál využívaný domácimi i zahraničnými turistami na rekreačné účely. Stredisko je turistom prístupné dodnes, no len v letných mesiacoch.

Každoročne koncom augusta sa tu konajú oslavy SNP, známe sú aj motoristické a cyklistické preteky do vrchu.

K lokalite Jankovho vŕšku sa viažu aj miestne historické povesti, spájané s menom zbojníka z Jánošíkovej družiny.

Tieto povesti sa tradujú v rôznych podobách s malými obmenami. Jednu verziu zaaznamenal aj Jozef Marián Temeš vo svojej kronike.
O JANKOVOM VŔŠKU.

Keď bol dedko Melovský ešte malý chlapec, počul od svojho starého otca udalosť, ktorá sa stala vtedy, keď starý otec slúžil v trenčianskej kasárni. Spolu so starým otcom slúžil aj jeden uhrovský vojak, istý Šimko. V tých rokoch už obesili kapitána hôrnych chlapcov Jánošíka v Liptovskom Mikuláši a postupne polápali a povešali aj všetkých Jánošíkových kamarátov, okrem jediného, ktorý sa volal Janko. Napokon podarilo sa panským drábom chytiť v horách aj Janka, a doviedli ho do Trenčína, kde ho vsadili do temnice. Odsúdili ho tiež na smrť, na šibenicu. Keď išli Janka vešať na kasárenskom dvore, dali nastúpiť všetkých vojakov, aby sa dívali, ako ho budú vešať. Sudca oslovil Janka, aby pred smrťou povedal svoju poslednú žiadosť. Janko sa obrátil k vojakom a povedal:

"Chlapci, ktorí ste z Uhrovskej doliny?"

Vojaci mlčali a mlčali aj tí dvaja Uhrovčania. Janko potom hovoril ďalej:

"Tam nad Uhrovcom je horský chrbát zvaný Lukové. Keď vyleziete hore Lukovým na samý vrch do tej jedliny, prídete na malú lúčku za jedlinou. Na lúčke je krivá, planá jabloň. Pod tou jabloňou je zakopaný Jánošíkov poklad. Kto ho nájde, toho bude."

Keď zbojník Janko dohovoril, kat mu založil na krk slučku a obesil ho na šibenici. Vojak Šimko po pol roku doslúžil vojenčinu a vrátil sa do Uhrovca, požičal si pár silných volov a predné kolesá z voza. Vybral sa zaraz hore Lukovým cez jedlinu na lúčku, kde našiel tú krivú plánku. Kopal pod ňou a našiel kotol plný zlatých kremnických dukátov. Nikomu o svojom náleze nepovedal, ale za peniaze kupoval v Uhrovci veľa domov. Naostatok mu patrila jedna celá ulica. Bol veľkým boháčom. Len pradedo Melovský vedel, akým spôsobom sa Šimko obohatil, ale prezradil to len svojmu synovi.

Od tých čias volali jedlinu na vŕšku nad Uhrovcom Jankovým vŕškom podľa mena Jánošíkovho zbojníka Janka. Z Jankovho vŕšku vyvieralo v údolí na druhej strane dvanásť studničiek. Túto dolinku so studničkami volajú dodnes Válovce. V okolí nachodil sa vraj veľký kamenný stôl a dvanásť kamenných stolcov, na ktorých kedysi sedával Jánošík a jeho dvanásti zbojníci.


 

SeniorLinka

0800 172 500
bezplatné číslo

Fórum pre pomoc starším – národná sieť s finančnou podporou s poradenskou spoločnosťou Deloitte Slovensko
ponúka pomoc všetkým starším občanom v krízových situáciách.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka