Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História

História obce Uhrovec


Obec Uhrovec leží v južnej časti Strážovských vrchov v nadmorskej výške 258 m a je obkolesená z troch strán zalesnenými vrchmi. Napriek nepriaznivým terénnym a životným podmienkam bolo územie Uhrovskej doliny osídlené už dávno v praveku. Najstaršiu písomnú zmienku o obci, pochádzajúcu z roku 1258, nemožno považovať za rok vzniku, či založenia obce, ale skutočne iba za rok najstaršej zachovanej písomnej zmienky o obci.

Od druhej polovice 16. storočia boli vlastníkmi celého uhrovského panstva príslušníci rodiny Zay, ktorá tu žila až do druhej svetovej vojny.

Obyvateľstvo sa zaoberalo najmä poľnohospodárstvom, pestovalo víno vo vinohradoch a ovocie v niekoľkých sadoch, ktoré spracovávali sušením. Okrem toho tu bolo i niekoľko rybníkov.

Postupne sa začal zvyšovať počet remeselníkov a rozvíjať priemysel. Vznikla tu súkenka, neskôr bola vybudovaná známa skláreň. Jej výrobky boli známe po celom svete.

V druhej polovici 19. storočia bola založená továreň na výrobu rôznych drobných výrobkov z dreva, ktorá sa neskôr preorientovala na výrobu vychádzkových palíc. V roku 1875 vznikla rezbárska škola, ktorá bola na úrovni umeleckej priemyslovky.

Pred prvou svetovou vojnou sa skláreň s celým osadenstvom presťahovala do Lednických Rovní. V Uhrovci zostal už iba drevospracujúci priemysel.

Uhrovec je známy aj svojou odbojovou činnosťou v II. svetovej vojne a najmä v SNP. Tu pôsobila partizánska brigáda Jána Žižku pod vedením plk. Teodora Polu, ktorú podporovalo obyvateľstvo celej doliny.

Po II. svetovej vojne nastáva nový rozmach Uhrovca. Rozvoj drevárskeho priemyslu od paličkárne až po dnešnú Drevovýrobu, s.r.o. a bývalej píly cez závod Mier, po dnešný Avaks, s.r.o. si vyžiadal i novú bytovú výstavbu, vybudovanie nových ulíc, novej technickej infraštruktúry, školských zariadení, športovísk, miestnych komunikácií i plynofikácie.

 


 

SeniorLinka

0800 172 500
bezplatné číslo

Fórum pre pomoc starším – národná sieť s finančnou podporou s poradenskou spoločnosťou Deloitte Slovensko
ponúka pomoc všetkým starším občanom v krízových situáciách.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka